Facebook Sayfamız
Rastgele Foto
2 3 7 8

Kayseri‘de Düğün Öncesi Hazırlıklar

Düğün deyince iki kişinin hayatını birleştirirken duyurmak için yaptıkları törenler anlaşılıyor. Bu törenler aşağı yukarı bütün yörelerde yapılmakla birlikte yer yer bazı değişiklikler görülüyor. Kayseri organizasyon firması sizlere en özelini yaşatmak ister.

Kayseri’da nişan sonrası düğün günü belirlenir. Düğün gününe kadar nişanlılar yavaş yavaş düğün için gereken hazırlıkları yaparlar. Bunun yanı sırada erkek ve kız evi de birbirlerine gider gelirler. Düğün salonda yapılacaksa yer tutulur. Evlenecek çiftlere gerekecek ev ve eşyalar aileler tarafından alınır. Kızın ailesi yatak odası takımını ve mutfak eşyalarını alır. Oğlanın ailesi ise misafir odası ve oturma odası eşyalarını alır. Düğünün yemek, yol ve eğlence masrafları oğlanın ailesine aittir. Düğünde gelinin giyeceği kına gecesini kıyafeti ve gelinliği damat alır tarafı geline beğendirip alınır. Gelin için kıyafet türü ve ayakkabı gibi pek çok eşya alınır. Kayseri Organizasyon firması sizler için en unutulmaz anları yaşatmak için her tür çabayı sarf eder.

Bu eşyalar düğünden bir hafta evvel kız evine oğlan evi tarafından getirilir. Gelinin çeyiz eşyaları kızın akraba ve arkadaşları tarafından yerleştirilir buna çeyiz serme denilir. Konu komşu bakmaya gelir. Düğünden bir gün önce havlu oya gibi çeyizlikler toplanır. Düğün hamamına gidilir. Düğünden önce kuaför ayarlanır. Düğün günü gelin arkadaş ve akraba kuaföre getirilir. Damatta damat tıraşı olur. Düğün günü eve gelen misafirlere yemek verilir. Düğün köy düğünü ise keşkek yemeği yapılır. Davul zurnayla gençler keşkek yemeğini ezerler buna keşkek dövme denir. Hazırlıklar tamamlanınca artık konuklar düğüne gelmeye başlar. Sizde Kayseri’de yaşıyor ve Kayseri’de organizasyon firması arıyorsanız hemen firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Ekle